نقش اکوتوریسم در حفاظت محیط زیست

0

چکیده مقاله ی «نقش اکوتوریسم در حفاظت محیط زیست» به قلم علی اصغر رضوانی و گروه پژوهشی مردم شناسی زیست محیطی سازمان میراث فرهنگی کشور را در ادامه می خوانید.

اکوتوریسم گرایش نوین در صنعت جهانگردی است. چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعت از کانون‌ها و جاذبه‌های توریست پذیر این نوع از جهانگردی است، لذا اهمیت دادن به نقش آن در حفاظت از محیط زیست به منظور دستیابی به توسعه پایدار امری ضروری است. گرچه اهمیت نسبی اکوتوریسم در مقایسه با توریسم توده‌ای یا سنتی مرسوم هنوز پایین است اما در بعضی از کشورها به سرعت در حال توسعه و کسب اعتبار است.

اکوتوریست ها که با انگیزه‌های خاص خود به نواحی طبیعی و بکر کره زمین مسافرت می‌کنند. تجارب سودمندی به دست می‌آورند. آنان با کسب معرفت در باره ابعاد فرهنگی – زیست محیطی طبیعت هر منطقه و کشوری به دوستداران و حافظان طبیعت می‌پیوندند.

قدر مسلم فعالیت‌های توریستی بر روی محیط زیست تاثیرگذار است و برای جلوگیری و یا کاهش اثرات منفی آن در محیط زیست لازم است برنامه ریزان و دست اندکاران به هنگام تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی از یک طرف نیازهای اساسی توریست‌ها را پیش‌بینی کنند و از سوی دیگر نسبت به اثرات مثبت و منفی آن بیندیشند.

امروزه پس از گذشت سالیان دراز حیات انسان و کره مسکون، مناظر و چشم اندازهای طبیعی همچنان در معرض خطرات ناشی از فعالیت‌های انسانی است. در برابر چنین خطرات موجود و رو به تزاید آگاه سازی جدید از نیاز به حفاظت از ذخایر طبیعی و حرکتی نوین برای مشارکت فعالانه مردم به ویژه مردمان محلی هر کشوری در نگهداری و در اختیار عموم قرار دادن آن به شکل کالاهای توریستی در مقیاس جهانی کاملا احساس می‌شود.

سازمان جهانی جهانگردی هم توسعه پایدار را فعالیتی می‌داند که نه تنها منابع طبیعی و فرهنگی را حفظ می‌کند بلکه ظرفیت را نیز برای ایجاد درآمد و اشتغال به طور مستمر افزایش می‌دهد.

برای دانلود متن کامل این مقاله در قالب PDF روی تصویر زیر کلیک کنید.

نظر خود را بیان کنید