آشنایی با ژئوتوریسم یا زمین گردشگری

0

زمین گردشگری یا ژئوتوریسم (Geotourism) از دو بخش ژئو و توریسم تشکیل شده است. بخش ژئو جاذبه های زمین شناسی، ژئومورفولوژی و میراث معدن کاری را شامل می شود و بخش توریسم آن به عنوان موضوعی چندرشته ای، تمامی زیرساخت های صنعت گردشگری از جمله تفسیر، مدیریت، اقامت، تورها و … شامل می شود و برخلاف اکوتوریسم که جاذبه های طبیعت جاندار را در مرکز توجه قرار داده است، این صنعت به طور کلی با جاذبه های طبیعت بی جان سروکار دارد.

مخاطبان ژئوتوریسم نه تنها متخصصان و کارشناسان زمین شناسی و ژئومورفولوژی، بلکه گردشگران عادی و علاقه مندان طبیعت هستند. در جریان فعالیت های ژئوتوریسمی، بازدیدکنندگان ضمن بازدید از پدیده های زیبا و ویژه زمین شناسی و ژئومورفولوژی، با مبانی پیدایش آن ها آشنا شده اهمیت وجودی آن ها را درمی یابند.

زمین گردشگری در جهان به صورت اولیه توسط آدام سدویک در انگلستان آغاز شد و تاریخ این اقدامات اولیه به قرن 17 و 18 انگلستان باز می گردد و به صورت آکادمیک در جهان امروزی به سال 1995 میلادی یعنی تاریخ ارائه نخستین تعریف ژئوتوریسم در جهان توسط توماس هوز از انگلستان بازمی گردد. «موضوع گردشگری زمین شناختی و حفظ میراث زمین رسما از زمانی مطرح شد که یونسکو با معرفی یک عنوان جدید در علوم زمین تحت عنوان ژئوپارک از سازمان ها و مراکز زمین شناسی کشورهای مختلف دعوت به همکاری در این زمینه کرده است».

در جهان مدرن امروزی تام هوز از انگلستان نخستین تعریف علمی خود را از ژئوتوریسم در سال 1995 به صورت ذیل ارائه کرد: «ژئوتوریسم ارائه امکانات خدماتی و تفسیری به منظور قادر ساختن گردشگران به کسب دانش و درک زمین شناسی و ژئومورفولوژی (با مشارکت آنها در توسعه ی علوم زمین)، فراتر از درک صرفا زیبایی های محض یک مکان است».

تعاریف متعددی برای زمین گردشگری در ایران ارائه شده که از آن جمله می توان به تعاریف نکوئی صدری (1388) و ع.ر.امری کاظمی (1388) و شایان (1385) اشاره کرد:
– گردشگری دانش محوری است که از تلفیق میان رشته ای صنعت گردشگری با حفظ و تفسیر جاذبه های طبیعت بی جان (همراه با مسایل فرهنگی مرتبط با آن ها) در قالب ژئوسایت به عموم مردم به وجود می آید.
– گردشگری آگاهانه و مسئولانه در طبیعت با هدف تماشا و شناخت پدیده ها و فرآیندهای زمین شناختی و آموختن نحوه شکل گیری و سیر تکامل آنهاست.
– علم بررسی و بهره گیری از شکل های ناشی از فرآیندهای بیرونی در جهت توسعه گردشگری است.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید