اکوتوریسم یا بوم گردی چیست؟

0

لغت Eco Tourism که فرهنگستان لغات با کمک سازمان میراث فرهنگی کشور آن را معادل طبیعت گردی معنا کرده است، از نظر ریشه لغوی از دو جزء Eco و Tourism ساخته شده است که که پیشوند eco برگرفته از ریشه ای یونانی به معنی آمیزه ای از مفاهیم محیط زیست و زیستگاه و tourism به معنای گردشگری است؛ این مفهوم بیش از هر چیز طبیعت را تداعی می کند. در فارسی کلمه بوم را معادل eco قرار داده اند و به نوعی به Eco Tourism، «بوم گردی» نیز می گویند. (بوم=سرزمین و زیستگاه)

تعریف اکوتوریسم از منظر انجمن جهانی اکوتوریسم در سال 1991 میلادی: اکوتوریسم سفری است مسؤولانه به مناطق طبیعی، که موجب حفظ محیط زیست و بهبود زندگی مردم محلی گردد.

چند سال بعد در 1996 میلادی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی با بسط تعریف بالا، اکوتوریسم را چنین تعریف کرد: اکوتوریسم یک سفر و بازدید زیست محیطی مسؤولانه از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگی های فرهنگی مرتبط با آن انجام می شود، به طوری که باعث ترویج حفاظت گردد و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدید کنندگان بر محیط به جای گذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی (بومی) فراهم کند.

اکوتوریست ها (بوم گردان) کیستند: اکوتوریست ها افرادی هستند که از مرحله علاقه ساده به طبیعت فراتر رفته و پا در عرصه شناخت رازها و زیبایی های عمیق آن می گذارند. یک اکوتوریست، خود را نسبت به مراقبت از طبیعت و احترام به فرهنگ بومی مسؤول می داند و به این مسئولیت پای بند است. بنابراین هر کس که به هر طریقی به طبیعت سفر می کند، الزامآ یک اکوتوریست به حساب نمی آید.

جایگاه اکوتوریسم در بازار توریسم (گردشگری): از مقایسه ابعاد گردشگری در شاخه ی اکوتوریسم با سایر زمینه های گردشگری، درمی یابیم در حالی که سایر شاخه ها به توریسم انبوه، شرکت ها، آژانس ها و هتل های بزرگ می اندیشند، فعالان شاخه اکوتوریسم (بوم گردی) به ندرت با گروه هایی بیش از 30 نفر برای هر برنامه سرو کار دارند و نیز از طریق شرکت های کوچک و استفاده از راهنمایان محلی و امکانات محدود در محیط های طبیعی فعالیت می کند.

بنابراین یکی از مهم ترین اصول برای اکوتوریسم و اکوتوریست ها این است که: «رد پا» باید تنها اثری باشد که از اکوتوریسم در طبیعت به جا گذاشته می شود و عکس ها و خاطرات سفر نیز تنها یادگاری هایی باشند که از طبیعت نزد اکو توریست ها (بوم گردان) باقی می ماند.

خراسان رضوی، درگز، روستای دربندی ژور – عکس از میثم رودکی

نمونه هایی از قوانین اخلاقی اکوتوریسم:
– برای حفظ و ارتقای یکپارچگی طبیعی مکان های مورد بازدید تلاش کنید.
– به حساسیت های فرهنگی احترام بگذارید.
– در تور، حداقل میزان زباله و ضایعات زیست محیطی را تولید کنید.
– محیط طبیعی مورد بازدید خود را تمیزتر از زمان آغاز، ترک کنید.
– آرامش حیات وحش را بر هم نزنید.
– از محصولاتی که از حیوانات و گیاهان در خطر انقراض تهیه می شوند خریداری نکنید.
– با خرید محصولات بومی به اقتصاد محلی کمک کنید.
– باورها و اعتقادات سنتی و مردمی منطقه را بشناسید و به آنها بی احترامی نکنید.
– از چیدن گل در طبیعت خودداری کرده و در عوض با عکاسی از آن لذت ببرید.
– از مکانهای خصوصی و مردمان محلی و عشایر (بخصوص زنها و کودکان) بدون اجازه عکاسی نکنید.
– به اماکن مقدس احترام بگذارید.
– هرگز قولی را به عشایر و مردمان روستایی ندهید که نتوانید عمل کنید.
– سعی کنید در محیط های روستایی و عشایری پوشش شما مناسب باشد.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید