آشنایی با 5 نکته درباره اکوتوریسم

0

چقدر درباره اکوتوریسم اطلاعات دارید؟ قرار نیست در این مختصر به تعریفی همه جانبه یا به همه مقولات مرتبط با اکوتوریسم برسیم. چند نکته داریم در این باره؛ مختصر و شاید هم مفید.

سازمان جهانی جهانگردی اکوتوریسم را سفری مسئولانه به مناطق طبیعی تعریف می کند که از محیط زیست محافظت کند و زندگی مردم محلی را بهبود بخشد. اما با کمی اغماض و البته توجه به جزئیات سفرهای توریستی، می توان موارد دیگری را به آن اضافه کرد.

درست است یک سفر اکوتوریستی باید مسئولانه با حفظ محیط زیست و کمک به مردم محلی باشد، اما واقعا باید در طبیعت اتفاق بیفتد؟

اکوتوریسم می تواند راه های بی شماری برای حفظ تنوع زیستی و فرهنگی و بهبود کسب وکار مردم منطقه به وجود بیاورد. سفرهایی که فرصت های بی نظیر شناخت فرهنگ ها، زبان ها، مردم ، تاریخ، معماری و مناظر جهان است و کاملا هم در حوزه ی اکوتوریسم اتفاق می افتند و نه در حوزه ی گردشگری فرهنگی و یا تفریحی.

اکوتوریسم می تواند در شهر اتفاق بیفتد

این جمله ی خوبی برای شهرنشینان است که در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت کره ی زمین را تشکیل داده اند.

یک شهر سازگار با محیط زیست را در نظر بگیرید که در رستوران های خود غذاهایی با مواد تشکیل دهنده ی محلی سرو می کند؛ باقی مانده مواد مصرفی آن کاملاً قابل بازیافت است؛ از برق سبز استفاده می کند؛ به شما امکان استفاده از منظره ای را می دهد که مملو از درختان بلوط بومی منطقه است.

هتل های طبیعی که کاملاً بر اساس مواد محلی و بدون استفاده از تکنولوژی های روز ساخته می شوند؛ توریست هایی که در این هتل های سبز اقامت می کنند؛ سعی می کنند با دوچرخه سواری یا پیاده روی از مناظر طبیعی شهر لذت ببرند، از فروشگاه های بومی و خاص شهر خرید کنند و در نهایت در یک کافه از نوشیدن یک فنجان قهوه ارگانیک لذت ببرند.

به هر شهری سفر می کنید با همین موارد می توانید فرصت هایی را برای طبیعت گردی به سفر خود بیفزایید.

به مقصد فکر نکنید؛ مسیر با شما سخن می گوید

دوست دارید که به مقصد برسید. خوب است اما مسیر سفر شما یک فرصت استثنایی است. از مناظر زیبا و طلایی جاده لذت ببرید. هر از گاهی بایستید و پوشش گیاهی مسیر را ببنید، بگذارید تغییرات آب وهوایی در طول مسیر و نیز عوض شدن اقلیم ها در طول یک سفر به خوبی در ذهن شما بماند. هر از گاهی با مردم محلی گپی بزنید و حال وهوای زندگی در مناطق مختلف را بسنجید.

مسیر سفر نکات زیادی برای کشف کردن دارد. دوربین تان را در نزدیک ترین جای ممکن نگه دارید و مناظری را که افراد کمی از آنها عکاسی کرده اند، ثبت کنید.

علائق خود را در مردم و طبیعت جستجو کنید

به دنبال علائق و خواسته های خود در طول سفر باشید. به غذا علاقه دارید؟ محلی ها از چه مواد غذایی برای طبخ خوراک‎ های خود استفاده می کنند؟ این مواد را چطور فرآوری می کنند؟ به دنبال مزه های جدید و دستور پخت های متنوع باشید. این خودِ خودِ اکوتوریسم است.

به ادبیات و داستان علاقه دارید، با مردم محلی صحبت کنید و از داستان های آنها بپرسید. اگر جمعی از آنها طبق عادت جایی دور هم جمع شده اند و یا در حال برگزاری مراسمی هستند، برای حضور در جمع آنها شک نکنید. به شنا علاقه دارید؟ با رعایت نکات ایمنی یک صخره برای شیرجه زدن پیدا کنید؛ مطمئن باشید این یکی از به یادماندنی ترین لحظات سفرهای شما خواهد بود. با سفر عشق کنید.

یک کار داوطلبانه انجام دهید

یکی از اهداف اصلی اکوتوریسم کمک کردن به حفظ محیط زیست و فرهنگ است. این راه خوبی برای گذراندن بخشی یا تمام زمان سفر شماست. در بسیاری از مناطق بیابانی برای جلوگیری از گسترش بیابان ها و یا کمک به حفاظت از تخم های یک پرنده ی درحال انقراض و یا پاک سازی محیط، چنین برنامه هایی تدوین می شوند.

این کار راهی برای شناخت منطقه نیز هست که یکی از اصلی ترین دلایل اکوتوریسم است. بسیاری از پروژه های اکوتوریستی دنیا بر اساس فعالیت های داوطلبانه پیش می رود.

از ژست توریستی بیرون بیایید!

شاید کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما می توانید یک دست لباس محلی تهیه کنید؛ حتی اگر لباس ناحیه ی مقصدتان از برگ باشد! وقت خود را در مزرعه و یا کنار حیوانات بگذرانید. با یکی از مردم محلی قرار بگذارید که در طول مدت اقامت خود در آن ناحیه در کارهای روزانه به او کمک کنید.

به دنبال خوردن غذاهای عادی نباشید؛ آنچه از مزرعه برداشت می کنید را بخورید. اگر می توانید روزگار مدرن خود را به فراموشی بسپارید. در هر حال واژه ی اکوتوریسم با کلماتی مانند راحتی و خوش گذرانی ارتباطی ندارد و هرچه بر این بی ارتباطی بیشتر تأکید کنید، لذت بیشتری از آن خواهید برد.

منبع: بامیلو

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید